Słoneczka – mali przedsiębiorcy

Kochane Słoneczka!

Przez cały rok przedszkolny realizowaliśmy w przedszkolu projekt mały Miś w świecie Wielkiej literatury. Do ukończenia projektu został nam jeden moduł pt. Mali przedsiębiorcy. Niestety nie możemy go razem zrealizować, dlatego dzisiaj prosimy o pomoc Waszych rodziców.

Prosimy Państwa o zrealizowanie projektu w domu i oczywiście czekamy z niecierpliwością na zdjęcia z przeprowadzonych zabaw: sloneczkabajlandia@gmail.com

Przedsiębiorczy przedszkolak to dziecko samodzielne w każdej dziedzinie, umiejące podejmować decyzje, kreatywne i zdobywające wiedzę na temat racjonalnego gospodarowania pieniędzmi. Mały Miś pomoże dzieciom zdobyć właśnie te umiejętności.

Zadanie 1:

„Skrzynia skarbów”– zabawa doskonaląca percepcję dotykową. Rodzic przygotowuje „skrzynię skarbów” – kartonowe pudełko z otworem lub duży garnek przykrywa kocem.  Ukrywa w jego wnętrzu różne przedmioty związane z tematyką zajęć (np. monetę, portfel, karta kredytowa, ulubiona zabawka dziecka , klucze itp.) Zadaniem dziecka jest próba ich rozpoznania za pomocą dotyku. Następnie dziecko pokazuje przedmiot, który wylosowało i sprawdza, czy odgadło.

Zadanie 2:

Co wiesz o pieniądzach? – dziecko wciela się w role specjalisty do spraw pieniędzy. Opowiada o tym, co wie o pieniądzach. Jeśli nie wypowiada się spontanicznie, rodzic pomaga mu, zadając dodatkowe pytania, np.: Komu są potrzebne pieniądze? W jaki sposób powstają pieniądze? Co możemy kupić za pieniądze? Skąd mamy pieniądze? Z czego są zrobione pieniądze? Czy zawsze istniały pieniądze?

Prosimy o zapisywanie zabawnych wypowiedzi dzieci i przesłanie ich na nasz adres mailowy.

Zadanie 3:

Obejrzenie filmiku edukacyjnego: „Krótka historia pieniądza”. https://www.youtube.com/watch?v=Y8s3pTobAYo

 Zadanie 4:

Zaprojektuj banknot

Rodzic prezentuje dziecku banknoty i monety. Dziecko otrzymuje arkusz papieru w formacie zbliżonym do banknotu. Ma za zadanie zaprojektować swój własny. Rodzic przypomina, że banknoty mają dwie strony. Z jednej strony znajduje się wizerunek osoby, a z drugiej – przedmioty, budowle związane z jej życiem, czasami, w których żyła. Prosi również, aby na każdym banknocie znalazło się jego oznaczenie cyfrowe, czyli wartość. Może to będzie banknot babci, a może pani z przedszkola? Każdy pomysł będzie dobry!

Wyjaśniamy dziecku, że pieniądze w Polsce może emitować jedynie Narodowy Bank Polski. Tworzenie banknotów zleca on Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, a monet – Mennicy Polskiej. Powstają w niej również monety okolicznościowe oraz kolekcjonerskie. Można zaprezentować dziecku filmik edukacyjny „Mennica Polska. Jak się robi pieniądze” https://www.youtube.com/watch?v=FntiUiLncLw.

 Zadanie 5:

„Monetowy frottage” – dziecko poznaje technikę plastyczną frottage, która polega na odciskaniu faktury dowolnych przedmiotów na powierzchni papieru przez przyłożenie papieru do danej rzeczy i mocne pocieranie go ołówkiem/kredką. Rodzic proponuje dziecku odciskanie faktury monet.  Uwaga! Do zabawy używamy zdezynfekowanych monet!

Zadanie 6:

Zabawy matematyczne z monetami.  (Do zabawy używamy zdezynfekowanych monet!)

  – Dzieci porównują ciężar poszczególnych monet. Szacują, czy ważą tyle samo, czy różnią się od siebie – układają na jednej dłoni wybraną monetę, a na drugiej dłoni inną monetę. Opisują swoje wrażenia.

 – Układają monety od największej do najmniejszej i odwrotnie.

 – Segregują monety według nominału.

 –  Układanie rytmów z monet. Rodzic układa rytm, np. moneta 1 gr – 2 gr – 5 gr, a zadaniem dziecka jest go kontynuować.

Jeśli udało Wam się zrealizować wszystkie zadania to wielkie BRAWA dla Was!!!

Pozdrawiamy Was bardzo serdecznie

Ciocia Basia

Ciocia Asia