Jak zachęcić Słoneczka i inne grupy do nauki poprzez zabawę

Otrzymujemy wiele pytań dotyczących tego jak zmobilizować dziecko do nauki w domu.  Co zrobić, by usiadło i poćwiczyło np. łączenie kropek, pokolorowało obrazek, jak zachęcić do powtórek z sylabek (Słoneczka)?

Spieszymy z pomocą!

Proszę Państwa!

Najważniejszą aktywnością dziecka przedszkolnego jest i powinna być zabawa. Dzieci uwielbiają się bawić, a teraz mają okazję pobawić się z Państwem – rodzicem. Dlatego każdą naukę należy zamienić w zabawę i rozpocząć od zdania: chodźmy się pobawić! (a nie „teraz czas na naukę”).

Przykład? Proszę bardzo.

Kolorowanie – tak ważne w rozwoju dziecka (ćwiczy rękę, prawidłowy chwyt, koncentrację uwagi). Przygotowujemy dwie takie same kolorowanki – dla siebie i dziecka. Naprzemiennie mówimy polecenia np.

Rodzic: ten domek pokolorujemy na zielono (dziecko i rodzic koloruje domek na zielono)

Zamiana ról:

Dziecko: pieska kolorujemy na brązowo (dziecko i rodzic koloruje pieska na brązowo)

Po pokolorowaniu całego obrazka ogłaszamy konkurs dla domowników: który obrazek jest dziełem dziecka, a który rodzica? I obrazki trafią do rodzinnej galerii.

 Ważne, by nie pozostawiać dziecka samemu sobie (bo np.  może mieć kłopot z doborem koloru i szybko się zniechęci, jeśli jesteśmy obok to mu pomożemy). Wspólna zabawa będzie przyjemniejsza i efektywniejsza, gdy nasza pociecha poczuje wsparcie.

 Ważna jest różnorodność. Korzystamy nie tylko z kredek, ale również farb, plasteliny, bibuły. A może mama pozwoli pomalować obrazek swoimi lakierami do paznokci? Urozmaicajmy naszą wspólną zabawę.

Czytanie – utrwalanie sylab

Przemycajmy  treści edukacyjne w formie zabawy. Tu pomocne są bardzo zabawki dzieci.

Na karteczkach wypisujemy poznane sylaby. Ustawiamy misie, lalki i z dwóch wybranych sylab tworzymy nowe imiona. Pamiętając o zamianie ról, czyli najpierw dziecko układa imię z sylab i odczytuje je, potem dla kolejnej zabawki układa imię rodzić.

Można przygotować wyścigi samochodowe. Wybieramy samochody, przyklejamy do nich sylaby, które chcemy utrwalić. Rozpoczyna się wyścig: każda sylaba, która dojedzie do mety by ją przekroczyć musi zostać odczytana (raz czyta rodzic, raz dziecko).

Do nauki czytania można też wykorzystać lubiane przez dzieci gry planszowe (odsyłamy do strony https://www.facebook.com/sylabainfo/ )

Sposobów na motywowanie swojego dziecka do nauki poprzez zabawę jest wiele. Nie zapominajmy jednak o tym, że najważniejsze jest nasze wsparcie oraz docenianie postępów i sukcesów dziecka.

Udanej i miłej zabawy

Pozdrawiamy

Barbara Jarecka

Joanna Piasecka

sloneczkabajlandia@gmail.com